Kryediplomati çek nuk e pret takimin e tetorit: Praga s'ka arsye për ta anuluar njohjen e Kosovës - Gazeta Express

Ballina

Gazeta Express

17/09/2019 13:58

Kryediplomati çek nuk e pret takimin e tetorit: Praga s’ka arsye për ta anuluar njohjen e Kosovës

Ballina

Gazeta Express

17/09/2019 13:58

Krerët e institucioneve të Republikës së Çekisë do të mblidhen në tetor për të diskutuar rreth politikës së jashtme të shtetit. Një nga çështjet që do të jetë temë diskutimi, do të jetë edhe nisma e presidentit çek, Millosh Zeman, për të shqyrtuar tërheqjen e njohjes për pavarësinë e Kosovës. Megjithatë, kryediplomati çek, Tomas Petriçek, nuk e ka pritur fare takimin e muajit tetor për të treguar se nuk ka kurrfarë arsye që Republika e Çekisë të tërheqë njohjen për pavarësinë e Republikës së Kosovës, shkruan Gazeta Express.

Askush në Republikën e Çekisë nuk pajtohet me nismën e presidentit Millosh Zeman për të shqyrtuar njohjen e pavarësisë së Kosovës.

Përveç kryeministrit Andrej Babish, se nuk ka nevojë të rishqyrtohet pozicioni i Çekisë karshi Kosovës e thotë edhe ministri i Punëve të Jashtme, Toma Petriçek.

“Ne e kemi njohur Kosovën ‘de jure’”, thotë prerë Petriçek.

Petriçek ka thënë sot se nuk sheh kurrfarë arsye që shteti i tij të tërheqë njohjen për pavarësinë e Republikës së Kosovës.

“Politika e jashtme e Çekisë duhet të jetë e rrjedhshme dhe e qartë”, është shprehur tutje ministri çek, shkruan Lidovky.cz, transmeton Gazeta Express.

 Tutje ai ka thënë se është i gatshëm të bisedojë me kryeministrin dhe zyrtarët tjerë shtetërorë për këtë çështje.

“Jam i gatshëm që të diskutoj për këtë çështje me kryeministrin dhe zyrtarët tjerë dhe do të propozoj argumentet e mia”, ka shtuar tutje ai.

Nismën për të diskutuar mundësitë për tërheqjen e njohjes për Kosovën e ka marrë presidenti i Çekisë, Millosh Zeman, gjatë qëndrimit të tij në Beograd.

Ndërkohë, edhe përkundër faktit që i ka pëlqyer qëndrimi i Zemanit për Kosovën, presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, ka shprehur rezervat e tij se mund të ndodhë ndonjë tërheqje e njohjes.

Gjatë muajit tetor pritet të mbahet një takim i gjithë zyrtarëve shtetërorë të Çekisë ku do të diskutohet për koordinimin e politikës së jashtme, ndërkohë pritet që temë diskutimi të jetë edhe çështja e Kosovës. /GazetaExpress/