Këto ushqime shërojnë nervozën - Gazeta Express

Këto ushqime shërojnë nervozën

Gazeta Express

22/05/2019 19:02

Stresi është një nga armiqtë më të mëdhenj të trupit të njeriut, dhe sot është gjithnjë e më e përhapur.

Në luftën kundër stresit është shumë e rëndësishme se çfarë lloj ushqimi që konsumoni.

Disa ushqime lehtësojnë stresin, ndërsa të tjerët vetëm e rrisin atë.

Ushqime që lehtësojnë stresin:

Frutat e thata – kërpudhat, fiqtë dhe kajsi

Ky fryt është plot me vitamina, minerale dhe lëndë ushqyese, dhe i jep të gjithë energjinë e nevojshme dhe lehtëson trupin.

Boronica

Ata janë të pasura me vitamina, minerale dhe antioksidantë për të ndihmuar trupin tuaj të luftojë stresin në mënyrën e duhur.

Mjaltë

Produktet e Bletëve janë një aleat i efektshëm në luftën kundër lodhjes dhe stresit dhe stimulojnë ripërtëritjen e qelizave.

Çokollatë e zezë

Lëshon endorfine, pra hormonet e kënaqësisë në tru dhe redukton kortizolin, hormonin kryesor të stresit në trup.

Çaji zi 

Katër gota të këtij çaji mund të ulin nivelin e kortizolit çdo ditë.

Peshqit me vaj

Sardelet përmbajnë yndyra të shëndetshme që rrisin disponimin.

Birra

Është e madhe për zbutjen e depresionit të vogël dhe eliminimin e lodhjes.

Ullinj, avokado, susam dhe liri

Acidet yndyrore që gjenden aty janë të shkëlqyera në luftimin e stresit.

Piper i kuq

Ajo përmban një përqindje të lartë të vitaminës C, e cila redukton kortizolin (stresin e hormoneve).