Këto kombinime të çuditshme përmirësojnë shëndetin tuaj - Gazeta Express
string(55) "keto-kombinime-te-cuditshme-permiresojne-shendetin-tuaj"

Këto kombinime të çuditshme përmirësojnë shëndetin tuaj

Shneta

Gazeta Express

12/02/2023 16:55

Ekspertët rekomandojnë të hidhni një pikë qumësht në kafe. Mund të të bëjë shumë mirë. Shumë supozuan se e zeza ishte më e mirë, por shkencëtarët tani thonë se një pjesë e lëndëve të bardha e bën atë më të shëndetshëm. Kjo për shkak se qumështi përmban mikronutrientë të cilët janë thelbësorë për trupin tuaj. Dhe ka përbërës të tjerë që mund t’i shtoni në disa nga ushqimet tuaja të preferuara që do të ndihmojnë në rritjen e shëndetit tuaj. Nutricionistja Amanda Ursell i tregon Claire Dunwell ndryshimet e vogla në ushqyerjen tuaj që do të ndikojnë pozitivisht në shëndetin tuaj.

Vendosni verë të kuqe në tavën tuaj

Hedhja e një gote verë të kuqe në një tavë që ziehet mund të parandalojë alergjitë, thonë studiuesit. Procesi i gatimit djeg alkoolin, por flavonoidet e shëndetshme qëndrojnë. Amanda tregon:

Lexo Edhe:

Pas gjysmë ore në tigan, alkooli zhduket, por ju ende merrni mirësinë e flavonoideve antioksiduese. Ka edhe pigmente antioksidante në karota, si dhe hekur nga mishi, të cilin trupi e përthith mirë.

Zhysni çokollatën e zezë në spec djegës

Ekspertët thonë se grirja e çokollatës së zezë në tenxheren tuaj me spec djegës mund të bëjë mrekulli për shëndetin e zemrës. Studimet nga shkencëtarët në Suedi, Amerikë dhe Australi zbuluan se ngrënia e çokollatës së zezë një herë në javë lidhej me një rrezik më të ulët të bllokimit të arterieve falë flavanoleve dhe polifenoleve. Amanda thotë:

Kërkoni një çokollatë të zezë me kakao 70 për qind ose më lart dhe ndajeni në disa katrorë për person. Kjo do të ndihmojë që vakti të ndihet i pasur dhe i ngopshëm, kështu që nuk do të dëshironi ta hani më çokollatën e mbetur më pas.

Një filxhan me pak mjaltë

Në vend që të hidhni sheqer në pijen tuaj, provoni të hidhni mjaltë. Është një antioksidant natyral që mund të zvogëlojë inflamacionin dhe të ndihmojë në largimin e mikrobeve të dimrit, thonë shkencëtarët në Universitetin Tufts në Boston. Por Amanda këshillon të përdorni masa të vogla. Ajo thotë:

Është e rëndësishme që të gjitha llojet e sheqernave të shtuara të mbahen në minimum pasi rritja e sheqerit në gjak që pason detyron pankreasin të lëshojë insulinë, për të ulur përsëri nivelet e sheqerit. Sa më të mëdha dhe më të shpeshta këto pika, aq më shumë presion ka në pankreas dhe me kalimin e kohës mund të konsumohet.

Hidhni piper të zi tek patatet e skuqura

A parapëlqeni ti ‘zhysni’ patatet tuaj në kripë? Mos harroni edhe piperin. Kokrrat e piperit përmbajnë përbërjen piperinë, e cila, sipas një studimi në Indi, mund të ulë kolesterolin.