Këto janë simptomat që tregojnë se keni mungesë të vitaminës B12 - Gazeta Express
string(64) "keto-jane-simptomat-qe-tregojne-se-keni-mungese-te-vitamines-b12"

Këto janë simptomat që tregojnë se keni mungesë të vitaminës B12

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

29/12/2022 20:25

Çfarë është vitamina B12?

Vitamina B12 është një lëndë ushqyese e rëndësishme që ndihmon trupin tuaj të mbajë të shëndetshme qelizat nervore dhe qelizat e gjakut.

Lexo Edhe:

Gjithashtu ndihmon trupin të prodhojë ADN-në, e cila është materiali gjenetik në të gjitha qelizat tuaja. Çështja që duhet theksuar këtu është se trupi nuk mund ta prodhojë vetë këtë vitaminë. Për ta marrë atë duhet të konsumoni ushqime që kanë vitaminë B12.

Çfarë është mungesa e vitaminës B12?

Mungesa e vitaminës B12 ndodh kur trupi nuk merr mjaftueshëm vitamina nga ushqimet që po konsumoni. Vitamina B12 është një lëndë ushqyese e rëndësishme që ndihmon trupin tuaj të krijojë qelizat e kuqe të gjakut dhe ADN-në, materialin gjenetik në të gjitha qelizat tuaja. Mungesa e kësaj vitamine mund të çojë në probleme fizike, neurologjike dhe psikologjike.

Çfarë e shkakton mungesën e vitaminës B12?

Disa nga faktorët që kontribuojnë në mungesën e vitaminës B12 janë mungesa e ushqimeve që përmbajnë vitaminë b-12 në dietën tuaj, gastriti ose inflamacioni në muret e stomakut, njerëzit që vuajnë nga anemia, problemet e tretjes dhe çrregullimet e alkoolit, etj.

Simptomat e mungesës së vitaminës B12

Disa nga simptomat e heshtura, por paralajmëruese të mungesës së vitaminës B12 përfshijnë dobësinë ose lodhjen, të përziera, të vjellat, diarre, humbje të oreksit, humbje të papritur të peshës, dhimbje të gojës ose gjuhës, lëkurë të verdhë, etj.

Simptoma të pazakonta të mungesës së vitaminës B12

Disa nga shenjat dhe simptomat e pazakonta të kësaj gjendje përfshijnë humbjen e shikimit, mpirje ose ndjesi shpimi gjilpërash në duar dhe këmbë, konfuzion ose mjegull të trurit, vështirësi në të folur, ndjenjë depresioni, ndjenjë nervozizmi dhe ndryshim në sjellje.