Këto gjëra do t’i ndodhin trupit tuaj nëse pini qumësht çdo ditë - Gazeta Express

Ballina

Gazeta Express

14/11/2019 12:51

Këto gjëra do t’i ndodhin trupit tuaj nëse pini qumësht çdo ditë

Ballina

Gazeta Express

14/11/2019 12:51

Edhe pse ka fakte, që për disa njerëz qumështi mund të sjellë efekte negative, sidomos tek ata të cilët janë intolerantë ndaj laktozës, gjithsesi ky produkt mund të ketë shumë benefite pozitive për shëndetin e njeriut.

Disa nga benefitet shëndetësore, nëse konsumoni qumësht çdo ditë janë:

Humbni peshë– Konsumimi i rregullt i qumështit mund ta shpejtoj procesin e humbjes së peshës. Qumështi përmban yndyra dhe kolesterinë, kështu që ka aftësi ta djegë dhjamin.

Fitoni muskuj– nëse jeni duke ushtruar në palestër, për të formuar muskuj atëherë duhet patjetër të pini qumësht çdo ditë.

Eshtra më të fortë– Qumështi përmban sasi të lartë të kalciumit. Ky mineral ka shumë benefite, sidomos për zhvillimin sa më të mirë të eshtrave.

Lëkurë më të pastër– Disa përbërës, që gjenden në qumësht kanë ndikim edhe në lëkurë. Kështu, nëse pini vazhdimisht qumësht, atëherë do të keni lëkurë më të pastër dhe pa rrudha.

Më pak stres– një gotë qumësht i ngrohtë në mbrëmje, ju ndihmon në zvogëlimin e tensionit të muskujve. Nëse dëshironi të keni më shumë energji dhe më pak stres, atëherë filloni të konsumoni më shumë qumësht.

Sistem më të fortë imunitar– Mineralet, vitaminat dhe disa përbërës të tjerë ushqyes, kanë një ndikim të madh edhe në luftimin e sëmundjeve siç është diabeti dhe sëmundjet e zemrës. /Express