Këta janë më të votuarit e LDK-së në Pejë - Gazeta Express

Lajme

Gazeta Express

10/10/2019 9:13

Këta janë më të votuarit e LDK-së në Pejë

Lajme

Gazeta Express

10/10/2019 9:13

Në zgjedhjet e 6 tetorit, dy personat më të votuar të Lidhjes Demokratike janë Vjosa Osmani dhe Kujtim Shala

Kandidatja për kryeministre e kësaj partie Vjosa Osmani ka marrë 12671 vota nga qytetarët e Komunës së Pejës, ndërsa i dyti më i votuari ishte Kujtim Shala me 7537.

Gazeta Metro ka siguruar një listë me personat më të votuar në Pejë nga LDK-ja.

Nga rezultatet preliminare të Komisioni Qendror të Zgjedhjeve, Lëvizja Vetëvendosje ka fituar 25.49 për qind të votave, pasuar nga Lidhja Demokratike e Kosovës me 24.82 për qind të votave. Këto rezultatet nuk përfshijnë votat me kusht, votat me postë edhe votat e personave me nevoja te veçanta.

Bazuar në rezultatin e zgjedhjeve, edhe pse ende preliminar, Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike pretendojnë që të krijojnë së bashku Qeverinë e ardhshme të Kosovës.