Kanceri i prostatës: Ky është zakoni më i keq i të ngrënit - Gazeta Express
string(57) "kanceri-i-prostates-ky-eshte-zakoni-me-i-keq-i-te-ngrenit"

Kanceri i prostatës: Ky është zakoni më i keq i të ngrënit

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

19/07/2022 19:10

Kanceri i prostatës ka prekur shumë jetë për faktin se është një nga llojet më të zakonshme të kancerit, sipas klinikës Mayo.

Mosha, raca, obeziteti dhe historia familjare janë vetëm disa nga faktorët që përcaktojnë nëse dikush ka një rrezik më të madh për të zhvilluar sëmundjen.

Lexo Edhe:

Megjithatë, një studim i fundit ka gjetur se ngrënia e një diete jo të shëndetshme që përfshin edhe mishin e përpunuar mund të rrisë rrezikun për kancerin e prostatës, transmeton portal arbresh.info

Për studimin që u botua së fundmi në European Urology, u mor gjak nga 12,000 njerëz gjatë viteve 1980 dhe 1990.

Gjithashtu u mblodhën të dhëna nga pjesëmarrësit në lidhje me aspekte të ndryshme të stilit të tyre të jetesës. Ata që qëndronin pas studimit më pas hodhën një vështrim se kush po ndiqte një mënyrë jetese të shëndetshme – domethënë, një mënyrë jetese që përfshinte ushqimin e mirë (përfshirë një dietë të pasur me peshk dhe domate, por jo mish të përpunuar), mbajtjen e një peshe të shëndetshme, marrjen e një sasie të konsiderueshme stërvitja, dhe jo pirja e duhanit – dhe e përdori atë informacion së bashku me një studim të shoqatës së gjenomit të vitit 2021.

Duke vepruar kështu, ata përcaktuan se meshkujt që kishin një rrezik gjenetik më të madh për të zhvilluar kancer të prostatës reduktuan rrezikun e kancerit fatal të prostatës me 45%.

“Të gjithë burrat duhet të inkurajohen të angazhohen në mbajtjen e një stili jetese të shëndetshëm duke pasur parasysh përfitimet që prodhon. Për burrat me rrezik të shtuar gjenetik të kancerit të prostatës, një mënyrë jetese e shëndetshme mund të jetë veçanërisht e rëndësishme,” tha autorja korresponduese Anna Plym, Ph.D. i Divizionit të Urologjisë Brigham.

Ndër faktorët kryesorë që mund të parandalojnë kancerin e prostatës janë mbajtja e rregullt e peshës së trupit, ushqimet e shëndetshme dhe ushtrimet e rregullta fizike, mos pirja e duhanit dhe konsumimi i frutave dhe perimeve.

Sipas shkencëtarëve, dieta luan rolin më të rëndësishëm kur është fjala te kanceri i prostatës.

Përtej kësaj, “disa kancere, duke përfshirë kancerin e prostatës, ndikohen nga nivelet e hormoneve, gjë që mund të shpjegojë pse burrat që pinë nivele të larta të qumështit të lopës (i cili përmban estrogjene natyrale), janë në rrezik më të madh nga kanceri i prostatës sesa burrat që shmangin qumështin e lopës.

Nga ana tjetër, “mishrat e përpunuar janë ushqime inflamatore të njohura që rrisin TMAO dhe IGF-1, i cili është një faktor i rritjes i ngjashëm me insulinën, i cili mund të ndikojë edhe në hormonet e tjera në trup pasi gjithçka është e ndërlidhur”. Kjo është arsyeja pse “ngrënia e mishit të përpunuar dhe rritja e inflamacionit dhe hormoneve të caktuara mund të rrisë gjithashtu rrezikun e disa llojeve të kancerit.