Jaguar fiton çmimin “Makina e vitit” - Gazeta Express

Jaguar fiton çmimin “Makina e vitit”

AutoTech

Gazeta Express

25/04/2019 9:17

Jaguar I-Pace tërësisht elektrik është emëruar si Automjeti Botëror i Vitit 2019 në New York Motor Showtë këtij viti.

Jaguar I-Pace ka fituar çmimin e Karrierës Botërore të Vitit. Një ekip prej 86 gazetarësh në fushën e teknologjisë së makinave në mbarë botën, përfshirë Steve Fowler dhe Mike Rutherford të Auto Express, votuan për makinën e vitit duke zgjedhur Jaguar I-Pace.

I-Pace doli fitimtar duke e lënë pas Audi e-tron dhe Volvo S60 / V60.

Gjyqtarët e makinave të Vitit Botëror ishin të impresionuar nga pamja e mrekullueshme e Jaguar dhe aftësia e tij për një sprint 0-62mph për 4,5 sekonda.

Me rastin e marrjes së çmimit, Prof. Dr. Ralf Speth, Drejtor Ekzekutiv i Jaguar Land Rover, tha: “Është një nder që Jaguar I-Pace ka marrë një vlerësim të tillë nga gazetarët prestigjiozë të Makinës Botërore. Ne filluam me një ideal, për të shkuar drejt vizionit tonë Zero Destinacioni; zero shkarkime, zero aksidente dhe zero mbingarkese. I-Pace është hapi ynë i parë për të arritur këtë, dhe ajo u konceptua kur EV-të ishin pak më shumë se një zgjedhje e lehtë”. Çmimi ishte një nga tre garat e fituara për I-Pace në vitin 2019, pasi gjithashtu fitoi në kategoritë e makinave të gjelbra dhe dizajnin e makinave. Duke e bërë këtë makinë si makinën e parë në histori që i fiton të tria këto çmime. Fituesit e kategorive të tjera përfshinin fitore për Suzuki Jimny në kategorinë Urban Car dhe Audi A7 në çmimin e makinës luksoze, ndërsa McLaren 720S u votua si “Best Performance Car”. Ndërkohë, i ndjeri Sergio Marchionne u votua për Personin Botëror të Makinave të Vitit.