Intervistimi i Ray Liotta ishte një përvojë unike - ai ishte një aktor i pa shtirur - Gazeta Express
string(81) "intervistimi-i-ray-liotta-ishte-nje-pervoje-unike-ai-ishte-nje-aktor-i-pa-shtirur"

Intervistimi i Ray Liotta ishte një përvojë unike – ai ishte një aktor i pa shtirur

Arte

Gazeta Express

27/05/2022 13:56

Shkruan: Hadley Freeman

Hadley Freeman- Gazetare e “The Guardian”

Lexo Edhe:

Kur i telefonova Ray Liotta-s shtatorin e kaluar, për ta intervistuar për përformancën e tij vërtet mahnitëse në filmin paraardhës (të nënvlerësuar!) të Sopranos, The Many Saints of Newark, u përgatita për më të keqen. Intervistat telefonike janë shumë mosmirënjohëse në kohën më të mirë, pasi është e pamundur të kuptosh një person në linjën telefonike, dhe Liotta u përfol se ishte i vështirë, i vrazhdtë. Nuk më interesonte, sepse isha shumë adhuruese e aktrimit të tij, por aktrimi i tij më dha pak siguri, të paktën nga pikëpamja intervistuese. Ai ishte tmerrësisht bindës duke luajtur rolin e psikopatit në filma të tillë si Something Wild, Goodfellas dhe The Many Saints. Por ai ishte po aq bindës sa Gary Figgis në Cop Land dhe fantazma misterioze e “Shoeless” Joe Jackson në The Field of Dreams. Me disa yje filmash – Tom Hanks, le të themi, ose Meryl Streep – ne mund të mos e dimë se si janë në VËRTETË, por je shumë i sigurt duke supozuar se ata do t’ju japin një intervistë të mirë. Me Liotta-n, nuk e kisha idenë se çfarë të prisja. Karriera e tij e çuditshme (pse NUK ISHTE bërë ai një njeri udhëheqës pas Goodfellas?) vetëm e shtoi misterin. Kush ishte ky djalë?

Epo, pasi kam folur me të në telefon, mund të them këtë: ai ishte, dhe ndoshta gjithmonë ka qenë, krejtësisht vetvetja. Kjo mund të tingëllojë pak si një mospërgjigje, por është shumë e rrallë të intervistosh një aktor që nuk të bën pak budallallëqe. Në fund të fundit, ata janë të trajnuar për të performuar, për t’u pëlqyer, për të marrë duartrokitje. Liotta ishte krejtësisht i pa interesuar për të gjitha këto në një masë herë pas here edhe komike. E pyeta, nëse ai ishte në dijeni të pranisë së tij mahnitëse në ekran. “Jo, jo me të vërtetë.” Ai u birësua, por gjeti nënën e tij të lindjes si i rritur – a e ndryshoi kjo ndjenjën e tij për veten? “Jo në të vërtetë.”

 Cila është qasja e tij ndaj aktrimit? “Thjesht luaj shtirur.”

Liotta nuk ishte aktori juaj tipik. Në fakt, ai më tha se gjithmonë kishte menduar se do të shkonte në ndërtim. Dhe ndoshta ishte mungesa e pretendimit të tij që e lejoi atë të ishte një aktor kaq i talentuar, një aktor që kam qenë i emocionuar ta shoh sa herë që ai ishte në ekran. (Zemra ime u mbyt kur personazhi i tij vdiq herët në Many Saints. Por më pas…) Ai nuk ishte një djalë që “puthte ajrin” dhe ndoshta kjo e pengoi pak karrierën e tij, e ndaloi atë nga të qenit njeriu kryesor që të gjithë supozonin se do ta bënte sidomos pas GoodFellas. Por kjo është në rregull. Ai ishte i shkëlqyeshëm në të bërit humor, në shfaqje televizive si Modern Family dhe Just Shoot Me!, si dhe duke bërë detyrë të dyfishtë me Muppets në Muppets nga Space dhe Muppets Most Wanted, dhe gjithashtu shumë pak të shikuar Observe and Report . Por ai gjithmonë do të njihet më së miri për psikologët, sepse ai ishte plotësisht i përkushtuar ndaj rolit. Ai nuk ishte një psikolog në telefon, por ishte një folës i drejtpërdrejtë, sepse me të drejtë, performancat e tij i ruante për ekran. Është një tragjedi që nuk do ta kemi më kur ai, në mënyrë të qartë, kishte shumë të tjera për të dhënë.

/Marrë nga The Guardian

Përkthimi Gazeta Express