Haradinaj mohon se AAK'ja është parti rajonale, komenton paralajmërimin e Bekë Berishës për Albin Kurtin - Gazeta Express

Lajme

Gazeta Express

19/11/2019 23:55

Haradinaj mohon se AAK’ja është parti rajonale, komenton paralajmërimin e Bekë Berishës për Albin Kurtin

Lajme

Gazeta Express

19/11/2019 23:55

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se partia e tij nuk është parti rajonale, por e gjithë Kosovës.

Haradinaj tha se ka marrë vota në tërë Kosovën.

“Unë kam marrë vota gjithandej Kosovës dhe s’jam deputet i një rajoni. Por, reforma zgjedhore duhet të ndodh. Një qytetar një votë, ose të ndajmë në zona, por reforma zgjedhore duhet të ndodhë”, tha ai në KTV.

Tutje, ai foli edhe për pozicionimin e tij për të hequr dorë nga mandati i deputetit. Thotë se këtë vendim e ka marrë pasi dëshiron të orientohet në parti pasi që, sipas tij, gjatë dy vjetëve të qeverisjes është marrë vetëm me vendin e jo me partinë.

“Unë jam kryetar i partisë, jam edhe kryetar i grupit parlamentar meqenëse kryesoj partinë. Unë menaxhoj me kryetarë të komunave. Për dy vjet s’kam punuar për partinë, por për vendin. Prandaj, i kam borxh partisë që të merrem me të”, u shpreh ai.

Ndër të tjera, ai thotë se do të jenë opozitë konstruktive duke mbështetur qeverinë e re kurdo që pajtohen, e shohin të duhur, por edhe do ta kundërshtojnë kurdo që s’pajtohen.

Për deklaratën e deputetit të AAK-së, Bekë Berisha, se si opozitë, AAK-ja do ta sulmojë me vezë Albin Kurtin, Haradinaj tha se “Beka është djalë punëtor, i drejtë, dhe i mençur”, por thotë se ndonjëherë i flet disa gjëra “të një natyre tjetër”.

Për çështjen e taksës, e cila pas pak ditësh mbush 1 vit, Haradinaj tha se qeveria e re nuk duhet ta heqë atë.

“Shpresoj që qeveria potencialisht e ardhshme s’do ta heq taksën, pasi kështu Kosova ripushtohet me mallrat e Serbisë, sepse ky është kusht i Vuçiqit. Ai po e bllokon e kërcënon Kosovën. Do të ishte e habitshme që qeveria e ardhshme të heqë taksën. Këta tashmë e kanë më lehtë të mbajnë taksën sepse bashkësia ndërkombëtare më s’kërkon heqjen e taksës. Reciprociteti është mënyrë e mirë e elaborimit të gjërave, por s’duhet të rezultojë në heqje të taksës. Ajo s’duhet hequr sepse Serbia s’ka ndryshuar. Si Kurti, ashtu edhe Osmani, nuk duhet ta bëjnë këtë gabim. Nëse e heqin, mendoj se është veprim tragjik. Por, nuk besoj që do ta heqin. Taksa mbetet në margjinë të zhvillimeve të ardhshme. Taksa mund të mbes në kuadër të reciprocitetit. Nëse këta e paketojnë në mënyrë të caktuar, dhe nuk hyjnë mallrat serbe, ajo është taksë. Me taksën, ka filluar të ndodhë ekonomia e Kosovës”, u shpreh kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj.