Greqia mbështet Shqipërinë për negociatat - Gazeta Express

Ballina

Gazeta Express

18/10/2019 8:50

Greqia mbështet Shqipërinë për negociatat

Ballina

Gazeta Express

18/10/2019 8:50

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis është shprehur pro hapjes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Ndërsa kushti i Mitsotakis është që dy vendet të plotësojnë marrëveshjet ndërkombëtare duke shtuar se duhet të angazhohen në sundimin e ligjit dhe respektimin e të drejtave të njeriut.

Ndërkohë Franca ka vendosur veton. Edhe pse liderët e Bashkimit Evropian kanë zhvilluar një debat të gjatë deri në orët e para të mëngjesit të së premtes, nuk arritë në një marrëveshje.