GRABIVCA, historia e një nëne nga Sarajeva që përjetoj dhunën seksuale gjatë luftës - Gazeta Express
string(82) "grabivca-historia-e-nje-nene-nga-sarajeva-qe-perjetoj-dhunen-seksuale-gjate-luftes"

GRABIVCA, historia e një nëne nga Sarajeva që përjetoj dhunën seksuale gjatë luftës

Arte

Gazeta Express

24/11/2022 15:14

Para fushatës 16 ditët e Aktivizmit kundër dhunës gjinore, Shtëpia e Evropës në Kosovë organizon shfaqjen e filmit “GRBAVICA” të Jasmila Zbanic.

Sot më 24 nëntor më fillim nga ora 19:00 do të shfaqet filmi i cili trajton një temë të ndjeshme nga e kaluara.

Lexo Edhe:

GRBAVICA, është një tregim rreth jetës së një nëne beqare në Sarajevën bashkëkohore, e cila ka përjetuar dhunë seksuale gjatë luftës në Bosnje dhe Herzegovinë, luftë e cila ka ndodhur gjatë viteve 1992-1995.

Për Jasmilën, filmi është tregim DASHURIE që nuk është i pastër, pasi që është i përzier me urrejtje, neveri, traumë dhe dëshpërim. Gjithashtu, është rreth VIKTIMAVE dhe të VËRTETËS. Grabivca është film që duhet të shikohet me patjetër.

Pos shfaqjes së filmit Shtëpia e Evropës organizon edhe ngjatje tjera në kuadër të fushatës.

/Express