(E përditësuar) PDK-ja dhe LVV'ja në garë të ngushtë në Mitrovicë - Gazeta Express

Lajme

Gazeta Express

07/10/2019 1:10

(E përditësuar) PDK-ja dhe LVV’ja në garë të ngushtë në Mitrovicë

Lajme

Gazeta Express

07/10/2019 1:10

01.10 Deri më tani janë numëruar 31.036 vota në komunën e Mitrovicës.

Rezultati është shumë i ngushtë mes dy subjekteve politike.

PDK ka 10.676 vota ndërsa Lëvizja Vetëvendosje ka 10.442 vota. LDK ndërkohë ka 7.187 vota në vendilindjen e Vjosa Osmanit. Partitë tjera kanë shumë pak vota në këtë komunë. Koalicioni AAK-Psd ka vetëm 944 vota ndërsa Koalicioni Nisma-AKR-PD ka 873 vota.

Deri më tani, KQZ-ja ka numëruar 591 mijë e 624 vota. Në Mitrovicë janë numëruar 29 mijë 448 vota, të cilat nxjerrin fituese në këtë qytet Partinë Demokratike të Kosovës

PDK-ja kryeson me 34,51 për qind të votave në Mitrovicë me një diferencë të vogël me VV-në, e cila ka marrë 34,51 për qind të votave. Më pas vjen LDK-ja me 22,96 për qind të votave, duke lënë pas koalicionin AAK-PSD me 3,01 për qind dhe koalicionin tjetër NISMA-AKR-PD me 2,86 për qind.