Kthehu lart

Zakonet interesante në botë për festimin e Vitit të Ri

Zakonet interesante në botë për festimin e Vitit të Ri GazetaExpress

Tradita që ndoshta nuk i keni dëgjuar më parë

Nëse nuk keni vendosur ende se si do të festoni hyrjen në vitin 2018, kjo mund të jetë hera e fundit që më në fund të filloni të mendoni për të.

Nëse jeni ngopur me mënyrat tradicionale të festimit, pse të mos festoni këtë vit disa nga zakonet nga vende të ndryshme anembanë botës?

Spanjë 

Sipas traditës spanjolle, nëse mund të vendosni 12 kokrra rrushi në gojë në mesnatë (nga një për çdo muaj të vitit), viti i ardhshëm do të jetë plot lumturi. Ndoshta është koha për të zëvendësuar fruta me shampanjë në mesnatë? Japoni Në Japoni, tempuj në mbarë vendin cingërojnë 108 herë, e cila është në fakt një zakon budist, një zile për çdo mëkat njerëzor të kryera gjatë vitit dhe t'i përgatisë ata për një fillim të ri.

Danimarkë

Edhe pse nuk keni menduar se thyerja e gotës dhe pjatës është diçka që sjell lumturi për Vitin e Ri, danezët nuk mendojnë kështu. Viti i Ri festohet duke thyer pjatën dhe gotën në hyrjen e fqinjit. Sa më shumë pjesë të thyera që ju gjeni në hyrjen e shtëpisë suaj, aq më shumë fat do të keni në vitin e ardhshëm. 

Filipinet 

Të gjitha gjërat e rrumbullakëta në Filipine konsiderohen të sjellin lumturi. Për traditën e Vitit të Ri, tradita kërkon që gjithçka të përqendrohet rreth qarqeve, nga ajo që ju mbani e deri tek ajo që hani. Prandaj, mbushini xhepat me monedha, për fat në vitin e ri.

Skoci 

Skocezët në Vitin e Ri hyjnë në festivalin tre-ditor "Hogmanay", i cili është plot me zakone. Nga të gjitha traditat që vijnë nga koha e Vikingëve, më e famshmja është ajo në të cilën edhe sot besohet. Kur arrin mesnata, nëse një njeri me ngjyrë të errët është personi i parë që hyn në shtëpinë tuaj, ju do të keni një vit të mbushur me lumturi. Bonusi është nëse sjell me vete një mori dhurata dhe ëmbëlsira. 

Estoni 

Ne tashmë e dimë se një nga karakteristikat e festës është ushqimi. Edhe nëse këtë vit vendosim të mos hamë shumë, ne gjithmonë përfundojmë me stomakun e plotë. Në Estoni, ngrënia është ngritur në një nivel krejtësisht të ri kur është në pyetje Viti i Ri. Nëse hani 7, 9 ose 12 vakte në ditë, mund të presësh shumë ushqim dhe lumturi vitin e ardhshëm. Në parim, sa më shumë që hani, do të keni një vit sa më të lumtur.

    Data: 31 Dhjetor 2017 22:58
    Autori: GazetaExpress

    Të tjera