Kthehu lart

Qesharake: Kina bllokon shkronjën 'K'

Qesharake: Kina bllokon shkronjën 'K' GazetaExpress

Makineria propagandistike e Kinës bllokoi shkronjën “N” për të penguar mesa duket kritikat që do i bëheshin online presidentit të vendit, Xi Jinping.

Vendimi vjen pasi Partia Komuniste hoqi kufizimet e mandatit për presidentin Xi, duke i hapur rrugën për të sunduar Kinën për gjithë jetën.

Në gjuhën kineze, shkronja “N” mund të përdoret për të nënkuptuar një person që e bën shpesh diçka.

Ndalimi i përkohshëm u hoq të hënën.

Përveç kësaj, në rrjetet sociale janë ndaluar shprehje të tilla si “perandori im”, “trashëgimtar i fronit”, “kundërshtoj”, “për gjithë jetën” dhe “Winnie Pooh”.

Kjo e fundit për shkak se ariu vizatimor krahasohet shpesh me presidentin Xi.
Vendi është shokuar pas vendimit për heqjen e kufizimit prej dy mandatesh për presidentin.

    Data: 02 Mars 2018 15:56
    Autori: GazetaExpress

    Të tjera