Kthehu lart

E jashtëzakonshme: Në një garë një metershe breshka triumfon kundrejt lepurit

E jashtëzakonshme: Në një garë një metershe breshka triumfon kundrejt lepurit GazetaExpress

Kur bie fjala për shpejtësinë e kafshëve në mendje na bie lepuri.

Ndërsa kur flasim për kafshën më të ngadalt gjithmonë mendjen e kemi te breshkat. Mirëpo një gjë të tillë e ka kundërshtuar një garë e cila është bërë mes lepurit dhe breshkës.

Edhe pse të dyja kafshët nisen në të njejtën kohë, është breshka ajo që e kalon lepurin duke lënë këtë të fundin në mes të pistës e pastaj duke e kthyer në fillim.

Brenda 45 sekondave në një gjatësi prej një metre, breshka mposht lepurin në garën dyshe.

Shikojeni videon më poshtë:


    Data: 28 Shkurt 2018 09:06
    Autori: GazetaExpress

    Të tjera