Fruta e mrekullive: Rigjeneron mëlçinë tuaj, e bën 20 vjet më të re - Gazeta Express

Ballina

Gazeta Express

22/11/2019 10:19

Fruta e mrekullive: Rigjeneron mëlçinë tuaj, e bën 20 vjet më të re

Ballina

Gazeta Express

22/11/2019 10:19

Ky organ luan një rol shumë të rëndësishëm në të gjitha proceset metabolike në trupin tonë. Kur metabolizmi përmban yndyra, “i thyen ato” dhe prodhon energji.

Mëlçia ka një aftësi për rigjenerimin e vet. Nëse nuk kujdesesh për mëlçinë, mund të sëmuresh seriozisht. Disa nga sëmundjet lidhen me një mëlçi të sëmurë. Ato shfaqen për shkak të një diete jo të mirë ushqimore, konsumit të tepërt të alkoolit etj.

Një nga frutat që mund t’ju ndihmojnë me problemet e mëlçisë është fruta që quhet “Tamarind”. Është e mahnitshme pasi mund të eliminojë yndyrën në mëlçi. Kjo frutë është gjithashtu i dobishëm për detoksikimin e trupit, përmirëson tretjen tuaj, ul kolesterolin, shëron çdo problem dhe përmirëson shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Vendosni dy grushte frutash “Tamarind” në një blender. Vendos pak ujë brenda dhe përzieni mirë çdo gjë. Treteni përzierjen e përftuar dhe pijeni atë gjatë tërë ditës. Gjithashtu mund të përgatisni çajin e Tamarindës! Thjesht vendosni 25 gjethe tamarind të lara mirë në një tenxhere me ujë të valuar.

Lëreni të ziejë për 20 minuta. Pas kësaj mund ta ëmbëlsoni me pak mjaltë nëse dëshironi.

Pijeni këtë dy herë në ditë (në mëngjes dhe në mbrëmje). Ju do të vini re shpejt se të gjitha problemet tuaja me mëlçinë do të jenë zhdukur!