Ballina

Gazeta Express

03/10/2019 12:42

“Do ta dua deri në vdekje”: Humbi krahët, këmbët dhe hundën nga ai, thotë se megjithatë nuk do të heqë dorë nga qeni i tij

Ballina

Gazeta Express

03/10/2019 12:42

Kur Greg Manteufel është i irrituar ose nuk ndihet mirë, ai ulet pranë tij. Natën, ai fle nën mbulesat e tij. Në darkë, ai është afër tij, duke e ditur që do të hedhë diçka në drejtim të tij.

“Ne e duam atë ashtu sikur të ishte vajza jonë”, ka thënë ai për qenin.

Dhe vazhdon të mendojë njëjtë, edhe pse Ellie mund të jetë arsyeja që Manteufel, 49 vjeç, gati sa vdiq, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Kjo pasi që i sëmurë rëndë, ai humbi pjesë të krahëve dhe këmbëve, si dhe lëkurën e hundës dhe një pjesë të buzës së sipërme.

Shkaku ishte capnocytophaga, një mikrob nga goja e qenit të tij Ellie ose nga një qen tjetër që ai hasi.

“Do ta dua deri në vdekje”, citohet të ketë thënë ai, për qenin e tij.

Vjeshta në Petrol Company fillon me shumë zbritje

E SPONSORUARMËSO MË SHUMË

Capnocytophaga zakonisht gjendet në pështymën e maceve dhe qenve dhe pothuajse kurrë nuk çon në sëmurjen e njerëzve, përveç nëse personi ka një sistem imunitar të kompromentuar.

Por Manteufel ishte krejtësisht i shëndetshëm. Në fakt, ai mendon se nuk ka përdorur ndonjëherë sigurimin e tij shëndetësor para kësaj sëmundjeje.

Çështja është jashtëzakonisht e rrallë dhe mjekët në spitalin e tij, Froedtert & College Medical of Wisconsin, nuk kishin asnjë shpjegim pse u sëmur kaq shumë.

Por gjatë 10 viteve të fundit ka pasur të paktën pesë njerëz të tjerë të shëndetshëm që kanë pasur reagime të rënda ndaj mikrobit.

Një ekip studiuesish të lidhur me Shkollën Mjekësore në Harvard ka zhvilluar një teori.

Dhe gjetja e tyre do të thotë që mjekët nuk mund të përjashtojnë bakteret e kapnocitofagës që mund të godasin përsëri Manteufel dhe viktimat e tjera.

Greg Manteufel mendoi se po merrte gripin në qershor të vitit 2018. Ai kishte ethe, të vjella dhe diarre. Por kur ai filloi të hutohej, familja e tij e çoi në spital.

Mjekët bënë një analizë gjaku dhe gjetën kapnocitofagë, e cila shkaktoi sepsë, një infeksion të rëndë të gjakut që çoi në rënien e presionit të tij të gjakut dhe shumë prej organeve të tij ndërprenë punën.

“Bëni atë që duhet, për të më mbajtur gjallë”, u kishte thënë ai mjekëve.

Dhe kështu ai vazhdoi, përmes më shumë se 20 operacioneve, duke përfshirë amputimet e krahëve të tij të majtë dhe të djathtë pak nën bërryl, dhe këmbët përmes mesit të gjurit.

Gruaja dhe djali i tij qëndruan optimistë, sepse ai ishte.