Dieta magjike: Zhdukini 3 deri në 5 kg të padëshiruar për vetëm 5 ditë - Gazeta Express

Shneta

Gazeta Express

14/11/2019 12:13

Dieta magjike: Zhdukini 3 deri në 5 kg të padëshiruar për vetëm 5 ditë

Shneta

Gazeta Express

14/11/2019 12:13

Një dietë e përmbushur me vitamin C me të cilën do të mund të humbje kilogramë të padëshiruar do të ishte dieta e përkryer për të gjithë njerëzit që vuajnë nga mbipesha.

Menyja e cila përfshinë sasi të mëdha të vitaminës C, është menyja më e mirë për të tretur ushqimin e ngrënë. Në këtë mënyrë kilet humbin, tretja përmirësohet dhe në të njëjtën kohë forcohet imuniteti.

Ushqimet kryesore në këtë dietë janë portokalli dhe vezët, të cilat janë të rëndësishme për të marrë në rregullin e duhur. Mos e kriposni më shumë ushqimin tuaj, pasi kripa lidh ujin në trup. Ndërsa, mishi dhe perimet e gatuara me erëza të thata, dhe alkooli duhet të shmanget gjatë kësaj diete.

Meqenëse gjatë kësaj diete konsumohen më pak karbohidrate, masa e muskujve zvogëlohet dhe kërkohet më shumë aktivitet fizik, mund të jetë palestër, vrapim, çiklizëm, not ose thjesht ecje.

Dita e parë

Mëngjesi: portokall, dardhë, pjeshkë, shalqi ose pjepër, një filxhan kafeje ose çaj pa sheqer

Dreka: portokall, vezë e zier dhe kos

Darka: dy domate ose dy decilitra pure të domates, dy vezë të ziera, një kastravec dhe dy thelpinj.

Dita e dytë          

Mëngjesi: Njësoj si dje

Dreka: portokall, vezë, qumësht

Darka: 125gr mish viçi i pjekur në skarë me domate, kullesë, filxhan çaj ose kafe.

Dita e Tretë

Mëngjesi: portokall, dy filxhanë, një filxhan kafe ose çaj pa sheqer

Dreka: portokall, vezë e zier, qumësht

Darka: 125gr mish, portokall, një filxhan me kafe ose çaj

Dita e katërt

Mëngjesi: portokall, një filxhan kafe ose çaj pa sheqer

Dreka: 125gr djathë të lopës së freskët me yndyrë të ulët qumështi, domate, kullesë

Darka: 125gr mish të grirë me dy domate ose dy decilitra pure të domates, mollë, keksa.

Dita e Pestë

Mëngjesi: Njësoj si dje

Dreka: 200gr mish ose peshk, domate

Darka: 500gr perime të gatuara (karrota, bizele, patate,), vezë, domate.

Nëse i përmbaheni pesë ditë rresht, mund të humbni nga dy e gjysmë deri në pesë kg.  Është e rëndësishme të bëni një pushim pas kësaj periudhe dhe të hani normalisht, por në mënyrë të moderuar. Pas ndërprerjes së dietës, mjafton t’i përmbaheni kësaj menyje çdo herë.