Cilat sjellin shi dhe cilat ajër të ftohtë? Ja si lexohen retë - Gazeta Express

Cilat sjellin shi dhe cilat ajër të ftohtë? Ja si lexohen retë

Gazeta Express

21/05/2019 19:00

Thuhet: retë me dele të vogla, shi me pellgje. Por, nuk ka asgjë më të gabuar, sepse në qoftë se retë kanë një pamje të copëzuar dhe të ndyrë, ju jeni në prani të stratocumulusit (deri në 2 mijë metra lartësi), altocumuli (deri në 7-8 mijë metra) ose cirrocumuli madje edhe mbi 10 mijë metra): masat e avujve të ujit dhe kristaleve të akullit do të shpërndahen pa shkaktuar reshje.

Nëse në vend të kësaj shihen retë në lartësi të ulët, të cilat zhvillohen vertikalisht, në formën e lulelakrës, këtu ju jeni përpara grumbujve: ruhuni nga pamja e tyre e bardhë, sepse më të larta paralajmërim të një stuhie.

Ngjyra varet nga prania e akullit

Nëse këto formacione vertikale bëhen kulla shumë të larta, që tejkalojnë 2 mijë metra lartësi, atëherë formohet një re cumulonimbus dhe vlen të kërkohet menjëherë strehim: për shkak se këto re karakterizohen nga dushe të dhunshme, rrebeshi dhe rrufeja. Dushe të lokalizuara në kohë dhe hapësirë, dhe për këtë arsye pasagjerët, ndryshe nga reshjet e shkarkuara nga nembostratet, masa të reve të errëta, kurrë të bardha (ngjyra varet nga prania e akullit), të cilat shtrihen horizontalisht, në lartësi të mesme dhe po ata sjellin shira të forta dhe të zgjatura.

Parashikimet e motit

“Të dish të lexosh retë është thelbësore për të parashikuar motin në orët e ardhshme”, shpjegon profesor Vincenzo Levizzani, duke përshkruar grupet dhe llojet e ndryshme të reve të pranishëm në atmosferë. Levizzani, 62 vjeç, mëson fizikën e re në Universitetin e Bolonjës dhe i vetmi profesor në Itali. “Në të vërtetë kam dashur të diplomoj në astrofizikë, – shpjegon ai, – tashmë e kam pasur titullin e tezës gati, por më pas kam takuar Profesor Franco Prodi, ekspert i akullt dhe breshrit, i cili më mahniti mua për reshjet”. Në fund të fundit, ishte gjithmonë një çështje e studimit të qiellit.

Radari dhe sateliti

Një fushë në atë kohë – ishin vitet tetëdhjetë, – ende e re, që Levizzani e thelloi në Kaliforni, në Los Anxhelos. Me një doktoratë që e ka katapultuar atë nga realiteti në teori. Fjalë për fjalë. Sepse retë, po, ato mund të analizohen me radarë dhe satelit, por kur ata vërtet duan të kuptojnë përbërjen dhe dinamikën, ne duhet të hyjmë brenda saj. Me aeroplan. “Një tornado, për shembull, nuk është gjë tjetër veçse një shakullimë e dhunshme ajri që zbret nga një cumulonimbus – vazhdon Levizzani – por për të fluturuar në këto rryma vertikale, të cilat lëvizin me një shpejtësi prej 30 metrash në sekondë, duhet një avion supersonik. Përveç një piloti luftarak të aftë për të tërhequr veten nga çdo ngjarje e papritur në një fraksion sekondi”.

Tornadot

Sot eksperimentet në lartësi me Cessnën ende bëhen, por për matjet e tij ai ka më shumë gjasa të ngarkojë radarin në van për të shkuar në male, sapo të vijë një shqetësim. E megjithatë, pas 30 vjetësh, Levizzani është ende i vetmi studiues i reve në Itali dhe tani synon të shkruajë një manual për të na mësuar se si t’i interpretojmë ato.

“Të lartë, të mesëm ose të ulët; me zhvillim vertikal ose horizontal; filamente ose kompakt, të bardhë ose gri-errët: retë janë të njohura nga aspekti, sepse për t’i klasifikuar ata, në fillim të shekullit të nëntëmbëdhjetë, ishte një farmacist, Luka Howard, jo një fizikant”, thotë ai. Dhe disa mund të tregojnë diçka më shumë se si do të jetë koha: shtresat, re të ulëta, gri të lehta, me zhvillim horizontal, zbulojnë se ajri i ftohtë po vjen. Të mësuarit për të lexuar qiellin është e dobishme, kështu që mos u besoni lajmeve të rreme nëpër faqet e motit.