Bylykbashi: Do nuk do Rama zgjedhje nuk ka më 30 qershor! Ai nuk e vendos dot me një VKM - Gazeta Express

Bylykbashi: Do nuk do Rama zgjedhje nuk ka më 30 qershor! Ai nuk e vendos dot me një VKM

Ballina

Gazeta Express

11/06/2019 22:42

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi i ftuar në emisionin “Tempora” në RTV Ora u shpreh se kryeministri Edi Rama nuk mund të përcaktojë me Vendim të Këshillit të Ministrave datën e zgjedhjeve.

Bylykbashi: Mirë apo keq zgjedhjet në Shqipëri bëhen me dekret preaidenti nuk bëhen me akte të tjera. Mungesa e Gjykatës Kushtetuese është ajo  gropa e madhe nën themele që po bën zhvendosjen e dheut poshtë themelit, por nuk po mbushet. Tani themeli i ngrehinës parlamentare është thyer. Tani detyrohet Presidenti të luajë rolin e Gjykatës Kushtetuese, sepse po atë ishte aty do ishim duke pritur vendimin e Gjykatës Kushtetuese për 1,2,3 arsye. 

Dekreti i djeshëm i Presidentit i hoqi Ramës një alibi, që 30 qershori është një datë kushtetuese. 30 qershori nuk është më. Nuk mund të cohet kryetari i një partie i madh apo i vogël dhe të thotë zgjedhjet i caktoj unë. Gjithashtu nuk i cakton dot kryeministri. Kryeministri ka zero zë në kapitullin e manaxhimit të zgjedhjeve. Ka rol ndihmës të rëndësishëm si qeveri për të garantuar një seri infrastruktuyrash që i duhen zgjedhjeve, por nuk ka rol drejtues dhe vendimarrës. Nuk cakton ai me VKM datën e zgjedhjeve.