Baleti Kombëtar fillon përgatitjet për shfaqjen më të famshme të baletit klasik, “Arrthyesi” - Gazeta Express
string(89) "baleti-kombetar-fillon-pergatitjet-per-shfaqjen-me-te-famshme-te-baletit-klasik-arrthyesi"

Arte

Gazeta Express

18/09/2023 15:48

Baleti Kombëtar fillon përgatitjet për shfaqjen më të famshme të baletit klasik, “Arrthyesi”

Arte

Gazeta Express

18/09/2023 15:48

Baleti Kombëtar i Kosovës ka njoftuar që kanë filluar fazën e parë të projektit më ambicioz që ky institucion ka realizuar ndonjëherë.

Në Prishtinë do të vihet në skenë për herë të parë “Arrthyesi”, një nga shfaqjet më të famshme të repertorit botëror të baletit klasik.

Lexo Edhe:

Koreograf është primabalerini shqiptar me renome ndërkombëtare, Ilir Kerni (Nderi i Kombit).

Kjo vepër do të realizohet në bashkëpunim me Orkestrën e Filharmonisë së Kosovës, dhe siç e do zakoni do të shfaqet para publikut në dhjetor, afër festave të fundvitit.

/Express