Avdullah Hoti kryeministër i ri, koalicioni arriti të sigurojë 61 vota - Gazeta Express
string(60) "avdullah-hoti-kryeministert-i-ri-61-deputete-japin-voten-pro"

Avdullah Hoti kryeministër i ri, koalicioni arriti të sigurojë 61 vota

Gazeta Express

03/06/2020 13:16

Me 61 vota pro, 24 vota kundër dhe 1 abstenim, në Kuvendin e Kosovës është votuar Qeveria e koalicionit LDK-AAK-Nisma-minoritetet, me kryeministër Avdullah Hotin, raporton Gazeta Express

Hoti e ka prezantuar kabinetin e tij qeveritar, me gjithsej katër zëvendëskryeministra dhe 16 ministra.

Lexo Edhe:

Hotit iu hap rruga për formimin e Qeverisë pas aktgjykimit të Gjykatës Kushtetuese, e cila i dha të drejtë dekretit të presidentit Hashim Thaçi për mandatarin e formimit të Qeverisë.

Lëvizja Vetëvendosje, si fituese e zgjedhjeve të 6 tetorit të 2019-ës, nuk e ka pranuar vendimin e Gjykatës Kushtetuese, duke kërkuar që vendi të shkojë në zgjedhje të reja.

Qeveria e Albin Kurtit, që ishte produkt i koalicionit mes LVV-së, si parti e parë dhe LDK-së, si parti e dytë, u rrëzua më 25 mars, me mocion mosbesimi të nisur nga partia e Isa Mustafës.

Mocioni u iniciua pasi Kurti ia shkarkoi LDK-së Agim Veliun nga pozita e Ministrit të Punëve të Brendshme, pasi ai shprehu një qëndrim të tijin personal në një studio televizive, e Kurti e pa të papranueshme.

Mocioni i LDK-së bazë për rrëzim të Qeverisë e kishte rrezikimin e raporteve me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Vetë Hoti në fjalimin e tij të sotëm tha se “raportet me Amerikën janë lënduar nga një politike populiste e Qeverisë së fundit”. /Express/