Arrestohet i dyshuari për shpërthimin e bombës në Francë


Gazeta Express
27 Maj 2019 11:34

Policia franceze ka arrestuar të dyshuarin e shpërthimit të bombës së javës së kaluar në qytetin qendror të Lyon.

Policia franceze ka arrestuar një person të dyshuar për të qenë pas shpërthimit të bombës së javës së kaluar në qytetin qendror të Lyon, i cili plagosi 13 vetë, tha të hënën ministri i brendshëm Christophe Castaner.

Castaner njoftoi arrestimin në Twitter, por nuk dha detaje të mëtejshme për të dyshuarin ose ku u arrestua, raporton “Reuters”.

Pamja e kamerës së sigurimit të incidentit tregoi një të dyshuar pjesërisht të maskuar që po ecte një biçikletë në vendngjarje, përpara se të lëshonte një qese jashtë një dege të një furre të bukës.

Rasti është duke u trajtuar si një hetim terrorizmi, duke pasur parasysh rrethanat e sulmit, të kryera gjatë ditës së përditshme, dhe përdorimin e një pajisje eksplozive të aftë për të goditur një numër të madh njerëzish me vidë dhe topa metalike të paketuara në një thes. 

Te fundit


Kthehu lart