Apple zhvendos 25 për qind të prodhimit të iPhone-ve në Indi - Gazeta Express
string(60) "apple-zhvendos-25-per-qind-te-prodhimit-te-iphone-ve-ne-indi"

Apple zhvendos 25 për qind të prodhimit të iPhone-ve në Indi

AutoTech

Gazeta Express

23/09/2022 22:40

Gjiganti Apple pritet të zhvendosë prodhimin e një të katërtës së iPhone-ëve të tij në Indi deri në vitin 2025.

Parashikimi vjen për shkak të rritjes së tensioneve gjeopolitike dhe bllokimeve të përsëritura në vend për shkak të Covid-19.

Lexo Edhe:

Sipas kompanisë, Apple është gati të zhvendosë prodhimin e të paktën 5% të modelit të ri iPhone 14 në Indi deri në fund të këtij viti.

Gjithashtu Apple pritet të zhvendosë prodhimin nga Kina me të paktën 25% të të gjitha produktet e tij, përfshirë iPhone, Mac, iPad, Apple Watch dhe AirPods deri në vitin 2025.