A duhet të pimë ujë teksa hamë ushqim? - Gazeta Express
string(37) "a-duhet-te-pime-uje-teksa-hame-ushqim"

A duhet të pimë ujë teksa hamë ushqim?

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

28/03/2023 19:32

Procesi i tretjes fillon saktësisht kur po mendojmë për vaktin tonë të ardhshëm: pështyma prodhohet në gojë. Kur përtypim ushqimin, e përziejmë me pështymën që përmban enzimat e nevojshme për tretjen.

Pastaj, ushqimi i zbutur futet në stomakun tonë ku përzihet me acidin e stomakut. Mesatarisht, stomakut i duhen 4 orë për të tretur ushqimin përpara se ta shndërrojnë atë në lëng, ose kym. Kymi shkon më tej në zorrë, ku i jep të gjitha lëndët ushqyese trupit, shkruan Bright Side, transmeton Insajderi.

Lexo Edhe:

Uji nuk qëndron në stomak për një kohë të gjatë. Duhen rreth 10 minuta që stomaku të lëvizë 295 ml ujë. Pra, nëse pini ndërsa hani, uji nuk krijon liqene në stomakun tuaj. Ai kalon nëpër ushqimin e përtypur shumë shpejt, e hidraton atë dhe largohet shpejt nga stomaku.

Lëngjet nuk ulin aciditetin.

Trupi ynë është një sistem i komplikuar, por shumë mirë i akorduar. Nëse stomaku “ndjen” se nuk mund të tretë diçka, ai prodhon më shumë enzima dhe rrit aciditetin e lëngut brenda. Edhe nëse pini dy litra ujë, kjo nuk do të ndikojë në nivelin e aciditetit.

Studimet kanë treguar se disa ushqime mund të ulin nivelet e aciditetit në stomakun tonë, por ai kthehet në normalitet shumë shpejt.

Lëngjet nuk ndikojnë në shpejtësinë e tretjes.

Nuk ka studime që vërtetojnë keqkuptimin se lëngu shtyn ushqimin e fortë në zorrë para se të tretet plotësisht. Shkencëtarët pohojnë se lëngu largohet nga trupi më shpejt sesa ushqimi i ngurtë por nuk ndikon në shpejtësinë e tretjes.

Pra, a mund të pimë gjatë ngrënies?

Nëse pini gjatë ngrënies, nuk do të bëni dëm. Përkundrazi, uji ndihmon në zbutjen e ushqimit të ngurtë. Por mos pini para se të gëlltisni ushqimin – duhet të ketë pështymë të mjaftueshme në ushqim që përmban enzimat e nevojshme.

Ka disa përparësi të pirjes gjatë ngrënies. Kërkimet tregojnë se kur një person bën pauza të shkurtra për të pirë pak ujë, kjo ngadalëson procesin e ngrënies. Si rezultat, njerëzit hanë më pak, gjë që është e mirë.

Nëse jeni mësuar të pini çaj me ushqim në vend të ujit, as kjo nuk ka asgjë të keqe. Hulumtimet tregojnë se nuk ka asnjë ndryshim në nivelet e aciditetit pas pirjes së çajit ose ujit.

Temperatura e ujit që pini nuk ndikon në shpejtësinë e tretjes ose numrin e lëndëve ushqyese që merrni. Stomaku mund të nxehet ose të qetësojë ushqimin në nivelin e duhur. /Shqip.com