30-vjeçarja shtatzënë ndërron jetë pak minuta para se të mbërrinte në altar - Gazeta Express

Lajme

Gazeta Express

19/09/2019 10:46

30-vjeçarja shtatzënë ndërron jetë pak minuta para se të mbërrinte në altar

Lajme

Gazeta Express

19/09/2019 10:46

Një ngjarje tragjike ka ndodhur në Brazil, ku një nuse shtatzënë ndërroi jetë nga goditja në tru vetëm disa minuta para se të mbërrinte në altar.

30-vjeçarja, Xhesika Guedes, ishte gjashtë muajshe shtatzënë, dhe dukej e shëndetshme. Ajo filloi të kishte shqetësime gjatë rrugës për në kishën e San Paolos, të dielën.

E reja filloi të kishte marrje mendsh dhe dhimbje në qafë, gjë e cila detyroi familjen e saj ta dërgonin me urgjencë drejt spitalit.

I fejuari i saj, Flavio Gonçalvez, i cili po priste mbërritjen e bashkëshortes së tij të ardhshme në altar, u njoftua nga një i afërm për gjendjen e Xhesikës.

Ai la altarin dhe u nis drejt saj për t’i ardhur në ndihmë. Mjekët zbuluan se Xhesika vuante nga preeklampsia, një sëmundje e rrallë gjatë shtatzanisë që karakterizohet nga presioni i lartë i gjakut.

Ajo fillimisht u dërgua në maternitetin shtetëror në Sao Paulo, po për shkak se gjendja e saj u përkeqësua, u transportua drejt një materniteti privat.

Fatkeqësisht ajo ndërroi jetë pak çaste pas mbërritjes në maternitet, pavarësisht përpjekjeve të mjekëve për ta mbajtur në jetë.

Foshnja u lind me operacion cezarian pak minuta më vonë dhe fatmirësisht mbijetoi.

Sipas raportit mjekësor, e reja pësoi një goditje në tru, për shkak të preeklampsisë dhe gjakderdhjes së brendshme, gjë e cila detyroi kirurgët t’i hiqnin mitrën.

I përlotur nga humbja e të dashurës së tij të zemrës, Flavio u shpreh:

“Xhesika ishte një person që e donte jetën, një qenie e ndriçuar dhe e fortë e dritës. Mezi prisja të bëhesha bashkëshorti saj dhe baba. Do të jem e fortë dhe nuk do të dobësohem përballë fatkeqësive. Dashuria e jetës sime më mësoi se si ta respektoja dhe ta trajtoja mirë një grua, në mënyrë që të mësoja se si të kujdesesha për vajzën tonë”.