3 përfitimet e pirjes së ujit me limon - Gazeta Express
string(38) "3-perfitimet-e-pirjes-se-ujit-me-limon"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

11/01/2024 20:47

3 përfitimet e pirjes së ujit me limon

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

11/01/2024 20:47

Uji me limon nuk është vetëm një alternativë freskuese, por edhe një burim i vitaminës C që mund të ndihmojë në forcimin e sistemit imunitar.

Mund të ndihmojë gjithashtu në rritjen e metabolizmit, duke e bërë atë një zgjedhje popullore për ata që janë në dietë ose mbajnë një mënyrë jetese të shëndetshme.

Lexo Edhe:

Ka disa përfitime të shtimit të ujit me limon në dietën tuaj dhe më poshtë i gjeni disa prej tyre.

Përmirëson shëndetin e sistemit tretës

Pirja e lëngut të limonit përmirëson shëndetin e tretjes pasi limonët përmbajnë fibra të tretshme dhe sheqerna të thjeshtë. Mund të përmirësojë shëndetin e zorrëve dhe të ndihmojë në uljen e niveleve të sheqerit.

Uji i ngrohtë me limon i përzier me mjaltë ka qenë prej kohësh një ilaç në shtëpi dhe është treguar se funksionon për ftohjet ose dhimbjet e fytit.

Ndihmon në pastrimin e lëkurës

Pirja e ujit me limon është e mirë për lëkurën sepse limoni përmban vitaminë C e cila mund të ndihmojë në trajtimin e akneve. Megjithatë, kur limoni aplikohet drejtpërdrejt në lëkurë, mund të shkaktojë acarim.

Mbron nga anemia

Limoni përmban vitaminë C dhe acid citrik, të cilët mund të përmirësojnë përthithjen e hekurit nga ushqimet e tjera që hamë dhe kështu të ndihmojnë në parandalimin e anemisë.

Edhe pse sjell një sërë përfitimesh shëndetësore, është e rëndësishme të shijoni ujin me limon në mënyrë të moderuar, në përputhje me nevojat tuaja dhe zakonet e të ngrënit.