10 njerëz të famshëm, që sot janë gjallë dhe kanë luftuar me depresionin - Gazeta Express

Ballina

Gazeta Express

23/10/2019 12:11

Me i fundit

10 njerëz të famshëm, që sot janë gjallë dhe kanë luftuar me depresionin

Ballina

Gazeta Express

23/10/2019 12:11

Është e lehtë të gabosh kur je i famshëm dhe i ke të gjitha, por pas dyerve të mbyllura të atyre pallateve që bien në sy ku ata jetojnë, shumë nga njerëzit më të famshëm në botë po fshehin betejat e vazhdueshme me depresionin.

Siç rezulton, një mënyrë e jetesës me para dhe famë nuk i mbron automatikisht nga një nga sëmundjet mendore më të shpeshta, dhe në disa raste, madje në disa raste ato i acarojnë më shumë ndjenjat e trishtimit, vetmisë dhe ankthit që kontribuojnë në depresion.

10 personat e famshëm në këtë listë janë vetëm një pjesë e vogël e atyre që kanë luftuar me depresionin ndërsa jetojnë ende në sytë e publikut. Por duke folur për sëmundjet e tyre pa turp, këta njerëz të famshëm kanë treguar se jo vetëm që kanë mbijetuar, por ata janë të vendosur të bëjnë sëmundjen mendore një temë normale të bisedës për këdo që vuan prej saj.

Jim Carrey

Jim Carrey është një prej komedianëve më me ndikim në histori. Në një intervistë, Jim Carrey tronditi shumë njerëz kur e pranoi që ai e ka kaluar pjesën më të madhe të jetës së tij duke vuajtur nga depresioni. Pas dy martesave të tij të dështuara, Carrey kërkoi ndihmën e një psikiatri që i përshkroi të mjekohej me Prozac. Megjithatë ai e pranon se antidepresanti e ndihmoi atë nga një bllokim fillestar dhe e bëri të kuptonte se ai nuk mund të ishte njëri nga ata që qëndrojnë me ilaçe përgjithmonë.

Catherine Zeta-Jones

Në vitin 2011, pasi burri i saj Michael Douglas u diagnostikua me kancer në fyt, aktorja Catherine Zeta-Jones kontrolloi veten në një institucion rehabilitimi të Connecticut dhe zbuloi se ajo vuan nga çrregullimi bipolar II. Për dallim nga bipolari I i njohur më mirë, bipolari II shpesh karakterizohet nga lëkundjet midis depresionit dhe hipomanisë. Pas lëshimit të saj nga rehabilitimi, nëna e dy fëmijëve tha se ata që nuk e kanë vetën nën kontroll duhet të kërkojnë ndihmë me gjithçka që është në dispozicion për tu trajtuar.

Cara Delevingne

Fama dhe paraja përfundimisht nuk e blejnë lumturinë , e këtë gjë më së miri e dëshmon Cara Delevingne. Bukuroshja me origjinë nga Londra ishte në fazën e pubertetin kur ajo u bë një nga supermodelet më të kërkuara në botë. Në moshën 15 vjeçare, Cara ishte e pasur dhe e famshme, por u godit edhe me një “valë masive depresioni, ankthi dhe vetë urrejtjeje”. Një përpjekje fillestare për terapi dhe ilaçe nuk ishin të dobishme, dhe jeta e supermodelës u kthye në ferr, ajo ballafaqohej me sjellje të dëmshme dhe u bë e varur nga droga. Në një intervistë për “Vogue”, ajo tha: “Unë po paketoja çantat e mia, dhe papritmas thjesht doja t’i jepja fund. Unë kisha vetëm një një mënyrë për të shpëtuar nga e gjithë kjo. Unë isha ajo që duhej të vendosja nëse e dua veten time aq shumë sa e dua idenë e vdekjes ”.Prandaj, Delevingne zgjodhi të jetojë.

Johnny Depp

Aktori Johnny Depp mund të jetë një kameleon në ekran, por shikojeni atë gjatë çdo interviste, dhe ju do të shihni vetëm një njeri, shprehjet e fytyrës së tij, sjellje shtrënguese dhe fjalët e ngatërruara e nxerrin në pah atë që dikur përbënte një sekret të madh. Depp vuan nga ankth i rëndë. Në të vërtetë, ankthi i aktorit ka qenë një burim kryesor depresioni dhe shqetësimi, aq sa aktori ka seanca terapie në çdo kohë, madje edhe në grupe filmash, të cilët ndihmojnë ta këshillojnë atë se si të merret më mirë me ankthin e tij dhe ta mbajë atë nën kontroll.

Eminem

Në këngën e tij, “The Way I Am”, Eminem tregon në detaje për betejën e tij me depresionin më shumë se një dekadë më parë. Megjithëse reperi u rrit në rrethana të vështira, në vitin 2006 pas vrasjes së mikut të tij të ngushtë. Eminem tha, “Unë kurrë nuk kam ndjerë aq shumë dhimbje në jetën time. Ishte e vështirë për mua që të dilja edhe nga shtrati dhe kisha ditë kur nuk mund të ecja, e lëre më të shkruaja një rimë.”

Anne Hathaway

Suksesi i Anne Hathaway nuk ka të ndalur që nga mosha 19 vjeçare, kur ajo për herë të parë u bë e famshme me “Disney The Princess Diaries”. Por në një intervistë në vitit 2007 me revistën “Tatler”, Anne zbuloi se në vitet te para të karrierës, ajo vuajti nga depresioni dhe ankthi. Gjatë asaj kohe, aktorja këmbëngul se ajo nuk ishte në gjendje të punonte prej ankthit pa u mjekuar.

Angelina Jolie

Para se ajo të ishte një fituese e Oskarit, shkrimtarja, regjisorja dhe nëna e shtatë fëmijëve, Angelina Jolie, ishte një adoleshente me probleme serioze të depresionit. Ajo ka qenë gjithmonë shumë e hapur me publikun në lidhje me periudhën e saj me sëmundje mendore, madje ka zbuluar se depresioni i saj përfshinte prerjen e vetes dhe punësimin e një njeriu të goditur për ta vrarë. Megjithatë, gjërat u përmirësuan për aktoren pasi filloi të korrë suksese në Hollywood dhe pasi u bë nënë.

Mirpo, Angelina e gjeti veten prap të ngulitur në depresion në vitin 2007, pasi humbi nënën e saj nga kanceri. Aktorja tha, “Ndjeva se po shkoja në një vend shumë të errët dhe nuk isha e aftë të zgjohesha në mëngjes, kështu që fillova të mjekohesha dhe të merrësha me diçka që do të më detyronte të isha aktive”.

Lady Gaga

Lady Gaga nuk ka qenë e ndrojtur të flasë për shumë gjëra, të paktën për të gjithë betejën e saj të gjatë me sëmundjen mendore. Në një intervistë të në” Billboard”, ylli i popit pranoi se ka vuajtur prej depresionit dhe ankthit tërë jetën e saj. Gaga tha se kam mësuar se trishtimi kurrë nuk e shkatërroi atë që ishte primare për mua. Thjesht duhet të kthehesh te qëllimi yt, dhe të gjesh një dritë të vogël. Sot, Lady Gaga punon si një avokate për shëndetin mendor. Fondacioni i saj “Born This Way” synon të fuqizojë rininë, të frymëzojë trimëri dhe të sigurojë burime për të rinjtë që përballen me depresionin dhe ankthin e rëndë .

Demi Lovato

Për një kohë të gjatë edhe aktorja dhe muzikantja, Demi Lovato u përball me ndryshime të shpejta të humorit, por pasi kontrolloi veten në një qendër rehabilitimi në vitin 2010 për “çështje emocionale dhe fizike”, ajo gjithashtu u përball edhe me anoreksinë, buliminë dhe çrregullim bipolar.

Në një intervistë Lovato tha se ka pasur raste kur ishte aq maniake, sa që shkruante shtatë këngë brenda një nate dhe rrinte zgjuar deri në 5:30 të mëngjesit. Tashmë Demi ka një hit me titull “Vetëbesim”, dhe madje ylli është bërë një avokate serioze për shëndetin mendor duke mbetur shumë e hapur për çrregullimin e saj bipolar.

Britney Spears

Një imazh i famshm në internet tregon se si Britney Spears rreth vitit 1997, dukej shumë ndryshe. Ishte e plotë me kokë të rruar dhe me një pamje të çmendur në fytyrën e saj, duke lëkundur një ombrellë drejt dritares së një makinë. Imazhi ka për qëllim të aludojë tek stresi i dikujt me mesazh se nëse Britney Spears mundi të mbijetojë në vitin 1997, secili mund të mbijetoj. Mirpo, ylli i pop-ut u ballafaqua me një depresion tjetër të rëndë edhe pas lindjes. Britney kontrolloi rehabilitimin atë vit, dhe filloi të merrte rregullisht Prozac, për herë të parë pasi ajo i ishte përshkruar për herë të parë asaj në moshën 18 vjeçe. Spears i falenderon dy djemtë e saj, një pjesë të vogël të miqve besnikë dhe rezidencën e saj në Vegas për përmirësimin e shëndetit të saj mendor.