Kthehu lart

Si të përgatisni akullore nga shalqiri?

Si të përgatisni akullore nga shalqiri? GazetaExpress

Këtu mund ta gjeni recetën për përgatitjen e akullores nga shalqiri

Përbërësit

3,5 gota shalqi

6 lugë të gjellës mjaltë

1 lugë të gjellës lëng limoni

1/2 gota jogurt

6 kivi

1 lugë të gjellës çokollatë copëza

Si të realizoni?

1. Shalqirin dhe lëngun e limonit e vendosni në blender, pastaj masën e derdhni në tasa të ngrirjes për akullore dhe i vendosni në frigorifer për ngrirje.

2. 3 lugë të gjellës mjaltë dhe kivin e vendosni në blender, ndërsa jogurtin e tundini me pjesën e mbetur të mjaltës.

3. Copat e akullores me shalqi dhe kivi ia derdhni jogurtit të përgatitur dhe prapë i vendosni për ngrirje.

Ju bëftë mirë!

    Data: 11 Gusht 2017 17:14
    Autori: GazetaExpress

    Të tjera