Kthehu lart

Shtatë ushqimet që forcojnë shëndetin e çdo organizmi

Shtatë ushqimet që forcojnë shëndetin e çdo organizmi GazetaExpress

Ushqimet e shëndetshme janë plot me ushqyes që kanë një gamë të gjerë të efekteve shëndetësore në tërësi.

Drithërat

Ideale për mëngjes, më së miri është që të gatuhen në qumësht, jo në ujë. Ulin sheqerin në gjak.

Spinaqi

Burim i shkëlqyer i hekurit, kalciumit dhe vitaminave A dhe C. I shkëlqyeshëm për kocka dhe fuqinë e trurit.

Salmoni

Përmban yndyrna Omega 3 - duke parandaluar rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Përmirëson disponimin dhe parandalon humbjen e kujtesës.

Kosi

Burim i proteinave,

Patatja

Përmban vitamina B, C dhe E. Vepron mirë edhe në sistemin nervor.

Boronica

Plot me vitamina, minerale dhe antioksidantë mund të ndihmojë kujtesën dhe gjithashtu të parandalojë disa lloje të kancerit.

Avokado

Fruti i vetmë që ka yndyrna që reduktojnë kolesterolin e lartë. Është burim i fibrave, dhe është i njohur për parandalimin e kapsllëkut. Ajo përmban vitaminë E, për të cilën shkencëtarët besojnë se mund të ndihmojë në parandalimin e kancerit./GazetaExpress/.

  Data: 20 Mars 2017 16:21
  Autori: GazetaExpress
  • Sa duhet të jetë temperatura në dhomën ku fle bebi

   Sa duhet të jetë temperatura në dhomën ku fle bebi 0

  Të tjera