Kthehu lart

Thaçi: Të ratifikohet Demarkacioni që të ndodhë liberalizimi

Thaçi: Të ratifikohet Demarkacioni që të ndodhë liberalizimi GazetaExpress E premte, 17 Shkurt 2017 19:03

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi në një takim me Përfaqësuesen e Lartë të BE’së, Federica Mogherini, ka thënë se Brukseli pret që Kosova të përmbush kushtin e fundit: ratifikimin e demarkacionit me Malin e zi që të liberalizohen vizat. Thaçi ka takuar Mogherinin në kuadër të Konferencës së Sigurisë në Munich.

Shkrimi i plotë i Thaçit në Facebook:

Në kuadër të Konferencës së Sigurisë së Mynihut takova edhe Përfaqësuesen e Lartë të BE-së, zonjën Mogherini, me të cilën biseduam për zhvillimet në Kosovë dhe Ballkanin Perëndimor.

U pajtuam se Kosova ka bërë hapa të mëdhenj në politikë, ekonomi dhe sundim të ligjit, ndërsa në rajon është promovuese e paqes dhe dialogut.

Për çështjen konkrete të liberalizimit të vizave, Brukseli tani pret që Kosova të përmbushë edhe kushtin e fundit, atë të ratifikimit të demarkacionit me Malin e Zi, që kosovarët të mund të udhëtojnë pa viza në zonën Shengen. HTH

    Data: 17 Shkurt 2017 19:03
    Autori: GazetaExpress
    • Portugalia përfundon misionin në KFOR 0

    Të tjera