Kthehu lart

Seanca ndaj deputetëve të VV-së: Dëshmitarë Kadri Veseli e Armend Zemaj, në sallë arrin veç Bekim Haxhiu

Seanca ndaj deputetëve të VV-së: Dëshmitarë Kadri Veseli e Armend Zemaj, në sallë arrin veç Bekim Haxhiu GazetaExpress

Tashmë është gati të fillojë seanca kundër 4 deputeteve të Vetëvendosjes. 

Dëshmitari i parë Bekim Haxhiu ndodhet në sallën ku do të mbahet kjo seancë. 

Të thirrur si dëshmitarë në këtë seancë janë edhe kryeparlamentari Kadri Veseli dhe deputeti i LDK-së, Armend Zemaj, megjithatë ata ende nuk janë paraqitur në sallë. 
Edhe këtë herë në gjykim janë paraqitur katër të akuzuarit. Albin Kurti dhe Donika Kadaj-Bujupi janë sjellë në gjykatë nën përcjellje të Policisë, nga paraburgimi. Ndërsa, Albulena Haxhiu dhe Faton Topalli mbrohen në liri.

Katër deputetët e Vetëvendosjes akuzohen për përdorim të armës ose mjetit të rrezikshëm dhe pengim të personit zyrtar në kryerje të detyrës zyrtare.
Albin Kurti ka munguar edhe në seanca të tjera të këtij gjykimi, ndërsa gjyqtari Beqir Kalludra ndaj tij ka lëshuar fletarrestim, të cilin e kishte pezulluar në kohën e zgjedhjeve për shkak se Kurti ishte kandidat për kryeministër i Vetëvendosjes.
Aktakuza ndaj deputetëve të Vetëvendosjes për hedhje të lotsjellësit u ngrit më 16 dhjetor të vitit 2015.

    Data: 07 Dhjetor 2017 09:15
    Autori: GazetaExpress

    Të tjera