Kthehu lart

Rusia thotë se ka armën e cila mund ta “sakatojë” Marinën Amerikane

Rusia thotë se ka armën e cila mund ta “sakatojë” Marinën Amerikane GazetaExpress

Avionët luftarakë të Rusisë mbajnë armë elektronike të cilat mund të prishin sistemin mbrojtës raketor të Marinës Amerikane, thotë media shtetërore ruse.

Programi Vesti i Russia-1 tha se një pajisje luftarake elektronike e quajtur “Khibiny” ishte përdorur nga një pilot rus për të çaktivizuar tërësisht sistemet e mbrojtjes të USS Donald Cook më 2014 në Detin e Zi.

Sistemi Aegis i SHBA-së, i prodhuar nga Lockheed Martin, është i dizajnuar për të mbrojtur një flotë nga sulmet e avionëve dhe raketat balistike, transmeton Gazeta Express.

Por transmetuesi i kontrolluar nga shteti Vesti pretendon se piloti i një avioni Sukhoi Su-24 ishte në gjendje që të çaktivizojë “tërë sistemin e anijes” me “valë të fuqishme radio-elektronike” gjatë një fluturimi afër tri vite më parë, gjatë kohës së aneksimit të Krimesë nga Rusia.

“Nuk është nevoja të kesh armë të shtrenjta për të fituar (luftën), bllokimi i fuqishëm radio-elektronik është i mjaftueshëm”, shtoi ai.

  Data: 21 Prill 2017 12:02
  Autori: GazetaExpress

  Të tjera

  • Lajm fantastik për shqiptarët në Gjermani

   Lajm fantastik për shqiptarët në Gjermani 0

  • Sot mblidhet Kryesia e Kuvendit

   Sot mblidhet Kryesia e Kuvendit 0