Kthehu lart

1.3 ton kokainë në Francë, 3 shqiptarë pjesë e bandës ndërkombëtare

1.3 ton kokainë në Francë, 3 shqiptarë pjesë e bandës ndërkombëtare GazetaExpress

Gati 1.3 ton drogë u konfiskuan në një vilë pranë Bordeaux, e destinuar për të furnizuar tregun evropian.

Kjo është një nga sasitë më të mëdha të kokainës të zbuluar ndonjëherë në tokën franceze. Është një trafik ndërkombëtar i kokainës që u shkatërrua në Francë këtë fundjavë, shkruan panorama. Rreth 1.3 ton kokainë u kapën në rajonin e Bordeaux, duke zbuluar manovrat e grupeve kriminale që u dyndën nga e gjithë Evropa për të siguruar në Francë trafikantët nga Amerika Latine. 23 persona u arrestuan të dielën më 19 nëntor nga Zyra Qendrore për Ndalimin e Trafikut të Paligjshëm në Narkotikë (Ocrtis), mbështetur nga Drejtoria Qendrore e Policisë Gjyqësore, BIS dhe Paris dhe Bordeaux PJ.

Ndër të arrestuarit, 11 kolumbianë, 3 francezë, 3 shqiptarë, italianë dhe një turk, shkruajnë mediat franceze. Disa u takuan në një vilë pranë Bordeaux për të rimarrë drogë, para se të arrestohen nga policia.

Sekuestrimi i automjeteve dhe qindra mijëra euro

Kokaina, e kapur nga hetuesit, u fsheh në mënyrë të veçantë në valixhe dhe çanta sportive. 1.3 ton, në 30,000 euro për kilogram, ekuivalentin e 39 milionë eurove të vlerësuara në rishitje për trafikantët. Janë konfiskuar disa qindra mijë euro në para cash, si dhe shtatë automjete.

Personat e arrestuar dyshohen se janë ose punojnë për shpërndarësit e mëdhenj të kokainës në Evropë. Anketa tregoi se ata ishin në gjendje të marr disa qindra kilogramë drogë çdo autokolone me qëllim të furnizimit fnë Francë, Itali, Spanjë, Angli dhe në Evropën Perëndimore.

Ky sekuestrim është rezultat i muajve të bashkëpunimit policor. Që nga marsi, policia në zyrë Nanterre anti-drogës dhe Bordo ndjekur gjurmët e këtyre rrjeteve kriminale me mbështetjen e homologëve të tyre amerikanë, Drug Administration Zbatimit (DEA), Spanja, y Crimen Unidad de Droga Organizado (UDYCO), dhe kolumbianët. Tetë muaj e hetimit në total, i koordinuar nga Gjykata ndërrajonal të specializuara (JIRS) e Bordo.
Një rast i shkëlqyeshëm që bie në mënyrë të përkryer për Anti-drogën e Zyrës, metodat e të cilit janë kritikuar nga gjyqtarët e mësimit në Paris. Tre oficerë të narkotikëve janë akuzuar kohët e fundit për pjesëmarrje në trafikun e drogës. Në tetor, 70 policë të Ocrtis kishin dorëzuar kolektivisht armët e tyre në shenjë proteste. Ky rast tingëllon si një hakmarrje.

    Data: 20 Nentor 2017 23:04
    Autori: GazetaExpress

    Të tjera