Kthehu lart

Rekord i ri i muzikantëve zviceranë në Alpe

GazetaExpress E diel, 18 Gusht 2013 15:19

Totali prej 508 anëtarëve të orkestrës ka përmbysur rekordin e vendosur në vitin 2009, me 366 muzikantë.

Më shumë se 500 muzikantë në Walliser të Alpeve zvicerane kanë arritur një rekord të ri, si orkestra më e madhe që ka interpretuar me instrumente muzikore tradicionale.

Ngjarja kishte ndodhur të shtunën në Zermatt të Zvicrës, transmeton albinfo.

Muzikantët e veshur në kostume tradicionale zvicerane u mblodhën në majën Gornergrat, 3,089 metra mbi nivelin e detit, për të kryer punën e tyre duke interpretuar në disa instrumente të mëdha prej druri.

Totali prej 508 anëtarëve të orkestrës ka përmbysur rekordin e vendosur në vitin 2009, me 366 muzikantë.

Data: 18 Gusht 2013 15:19
Autori: GazetaExpress

Të tjera

  • Vdes çiklisti në një aksident në Gërmi (Video) 0

  • Mustafa rithekson se Asociacioni nuk ka kompetenca ekzekutive 0

  • ​Isufi thotë së Asociacioni është ndërhyrje e drejtpërdrejtë në Kushtetutën e Kosovës (Video) 0

  • Flasin familjarët e të dënuarit për kërcënim ndaj ministrit Abrashi dhe Besnik Mustafës (Video) 0

  • ​Zyrtare: Mbrojtësi shqiptar, kapiten i Baselit (Foto) 0

  • Thaçi ngushëllon familjen Nushi 0

  • Trump përkrah kandidaturën e Kanye West për President 0

  • Sulm me bomba në një xhami në Jemen, 28 të vrarë 0