Kthehu lart

Pinto, ‘veterani’ i Barcelonës

GazetaExpress E diel, 10 Mars 2013 11:59

Portieri Jose Manuel Pinto ka hyrë në histori të Barcelonës duke u bërë futbollisti më i vjetër që është paraqitur në një ndeshje të La Ligës me gjigantin katalan.

Pinto si 37 vjeç e 122 ditë dhe tejkaloi Alexancon, i cili duelin e tij të fundit me Barcelonën në Kampionatin spanjoll e zhvilloi në moshën 37 vjeç dhe 32 ditë, gjatë edicionit 1992/93. Pinto ishte titullar në fitoren 2-0 ndaj Deportivo La Corunës të shtunën pasi portieri i parë Victor Valdes mungoi për shkak të suspendimit.

Kurse, La Liga ka aktualisht shtatë futbollistë më të vjetër se Pinto që janë ende aktiv. Ata janë: Palop (Sevilla), Movilla (Zaragoza), Martí (Mallorca), Valerón (Deportivo), Ballesteros (Levante) dhe Punal (Osasuna).

Data: 10 Mars 2013 11:59
Autori: GazetaExpress

Të tjera

  • Rama dhe Vucic vlerësojnë se ata janë politikanët që “transformuan” raportet mes shqiptarëve dhe serbëve (Video) 0

  • ​Marrëveshja për kodin telefonik legalizon operatorët serbë 0

  • ​Deputeti i LDK’së thotë se Qeveria ia fali Malit të Zi rreth 9000 hektarë tokë 0

  • Sonte emisioni ExpressRozë – në ora 21:30 në Kanalin T të Digitalb, i ftuar Genc Prelvukaj 0

  • ​Unitdi akuzon Realin 0

  • ​Pasardhësit e shqiptarëve në Siri, 100 vjet pas luftës tentojnë Europën 0

  • Turqia, vendi i parë që hap konsullatë të përgjithshme në Kosovë 0

  • ​Edhe një shpërthim i fuqishëm në Kinë (Foto) 0