Kthehu lart

Dobësimi rrezikon fertilitetin e grave

GazetaExpress E premte, 28 Tetor 2011 12:03

Dobësimi i tepruar mund të rrezikojë fertilitetin e grave. Alarmi i lëshuar nga një studim shkencor prezantuar gjatë ditëve të fundit në Orlando, gjatë kongresit “American Society for Reproductive Medicine” nga shkencëtarët e “Advanced Fertility Center of Chicago”, (SHBA).

Studimi i përket vetëm femrave që i janë nënshtruar fekondimit “in vitro:. Por, çfarë është zbuluar saktësisht dhe si u arrit ky përfundim?

Është ekzaminuar numri i fëmijëve të lindur në tetë vjet nga 2.500 gra me anë të fekondimit artificial.

Në të njëjtën veze te implantuar tek zonjat, u zbulua se lindshmëria ka qenë më e lartë (me 50 %) nga nena me peshë normale, 45 për qind e nënave mbipeshë dhe obezë dhe 34 për qind e zonjave shumë të dobëta.

Nga kjo gjendje, sipas shkencëtareve mund të influencojë impianti në mitër. Diçka e qartë është se, teprimet nuk të çojnë kurrë në asnjë vend. (Femina)

Data: 28 Tetor 2011 12:03
Autori: GazetaExpress

Të tjera

  • ​Kosova me dy regjime kushtetuese 0

  • Gjyqtarja Krasniqi-Jashanica kishte liruar dy trafikantë të drogës nga Shqipëria 0

  • Kallëzim penal për dy policë që dyshohet se keqtrajtuan vajzën me aftësi të kufizuara 0

  • ​“Trepça” e harruar nga pushteti 0

  • ​Pritje madhështorë për Kombëtaren në Kopenhagë (Foto) 0

  • Përfshihet nga flakët një masiv pishash në Mallakastër 0

  • ​Kandidati laburist, Corbyn: Intervenimi në Kosovë - gabim 0

  • Pasi kërkoi ndihmë në internet, ​policia arreston ish të dashurin e saj i cili e rrihte (Foto) 0