Kthehu lart

​Vlerat ushqyese të spinaqit

GazetaExpress E shtune, 17 Gusht 2013 15:00

Mund të thuhet se është një central elektrik i mbushur me të gjitha llojet e vitaminave (A, C, E, K, B6) pastaj mangan, kalcium, selen, riboflavin, hekur, niacin dhe zink.

Spinaqi jo vetëm siguron fuqinë për të luftuar kundër kancerit të lëkurës dhe të gjirit, por është gjithashtu një burim i pasur i omega-3 acide yndyrore. Siç bëhet e ditur, spinaqi është një super ushqim i cili ndihmon për të ngadalësuar procesin natyror-degjenerimin.

Rekomandohet ta përdorin të gjithë ata që kërkojnë zvogëlimin e peshës dhe për shëndetin e përgjithshëm pasi që përveç tjerash nuk përmban as kolesterol.

    Data: 17 Gusht 2013 15:00
    Autori: GazetaExpress

    Të tjera