Kthehu lart

“Gishti” në Teatrin Bitef

GazetaExpress E mërkurë, 13 Shkurt 2013 18:19

Shfaqja “Gishti”, me tekst të shkrimtares së re nga Prishtina, Doruntina Basha, dhe me regji të Ana Tomovic, do të jepet më 14 dhe 18 shkurt, në Bitef Teatar, në Beograd.

Sipas regjisores Tomovic, në shfaqje bëhet fjalë për dy femra, të cilat nuk munden më që të jetojnë bashkë, por as pa njëra-tjetrën.

“Mënyra e vetme për ta ndryshuar këtë situatë është që të lëndojnë njëra-tjetrën. Sa më shumë që lëndohen, aq më të gjalla ndjehen”, u shpreh Tomovic për shtypin serb.

Ndryshe, sipas autores së tekstit, Doruntina Bashës, në shumë familje tradicionale shqiptare në Kosovë pothuajse gjithnjë ndodh që femrat e të zhdukurve gjatë luftës vazhdojnë të jetojnë me familjen e burrit, megjithëse kanë kaluar mbi 13 vjet.

Data: 13 Shkurt 2013 18:19
Autori: GazetaExpress

Të tjera

  • Rama dhe Vucic vlerësojnë se ata janë politikanët që “transformuan” raportet mes shqiptarëve dhe serbëve (Video) 0

  • ​Marrëveshja për kodin telefonik legalizon operatorët serbë 0

  • ​Deputeti i LDK’së thotë se Qeveria ia fali Malit të Zi rreth 9000 hektarë tokë 0

  • Sonte emisioni ExpressRozë – në ora 21:30 në Kanalin T të Digitalb, i ftuar Genc Prelvukaj 0

  • ​Unitdi akuzon Realin 0

  • ​Pasardhësit e shqiptarëve në Siri, 100 vjet pas luftës tentojnë Europën 0

  • Turqia, vendi i parë që hap konsullatë të përgjithshme në Kosovë 0

  • ​Edhe një shpërthim i fuqishëm në Kinë (Foto) 0